Catedra de Matematică

Calitate şi performanţă ! - nici că se putea o descriere mai bună atât pentru şcoală, cât şi pentru inimoşii dascăli care au făcut parte de-a lungul anilor din colectivul catedrei de matematică. De aproape 60 de ani au pregătit generaţii, şi generaţii, care au dus cu ei în marile licee din oraş, faima şcolii: GENE 1. Au sădit, pe lângă dragostea pentru matematică, raţiunea şi simţirea, logica şi iubirea, bunul simţ şi respectul.

Titulari, profesori detaşaţi sau suplinitori, toţi şi-au lăsat amprenta asupra elevilor şi au contribuit la renumele şcolii: Elisabeta Andreşel, Iuliana Barteş, Erzebet Brehuescu, Rodica Crăciunaș, Mariana Creoşteanu, Dorin Galbăn, Ioan Galu, Camelia Gălăţan,Lucica Iacob, Elvira Maxim, Geta Mărginean, Fironica Miclea, Iuliana Moldovan, Iuliana Paşca, Victoria Peştină, Maria Pintilie, Măriuca Sabău, Maria Şoprovici, Claudia Urs, dascăli minunaţi care în ultimii ani au slujit această şcoală. În anul școlar 2023/2024, catedra de matematică este formată din profesorii: Elena Borş, Ioan Coman,Alexandra Onea, Mihaela Voivod și Valerian Voivod .

În ultimii zece ani, elevii şcolii au adunat numeroase premii şi menţiuni, situându-se pemanent pe locurile fruntaşe. Astfel: la Olimpiada de matematică faza judeţeană, au obţinut peste 180 de premii şi menţiuni, numeroase premii şi menţiuni au obţinut şi la concursurile interjudeţene de matematică “Grigore Moisil”, “Sever Groze” și “Matematica, de drag”, Olimpiada judeţeană de Lingvistică, Concursul naţional “Luminamath”, medalii la Olimpiada de matematică, faza naţională.

Catedra a derulat o serie de proiecte educative aflate in calendarul activitatilor educative internaţionale, judeţene sau regionale şi care s-au bucurat de un real succes: Matematica - punte între culturi, Copil ca tine sunt şi eu, Învăluiţi în spiritul Crăciunului, Tradiţii pascale în Europa, Concertul regional de colinde, Festivalul național de tradiții și obiceiuri populare etc.

Dintre elevii cu care ne mândrim, îi amintim pe cei care au participat la faza naţională a Olimpiadei de matematică: Buhai Rareş – medalie de bronz, Bonțe Aurelian – medalie de bronz, Retegan Ana Maria, Rebreanu Iulia, Zăpârţan Tatiana, Ionaşcu Beatrice, Burzo Dan, Hărăguş Cristian, Ionaşcu Iulia, Stupinean Larisa, precum şi elevii Văran Tudor, Nechiti Bianca şi Petruşca Sergiu, care pe lângă participarea la faza naţională a Olimpiadei de matematică, au luat locul I şi la Concursul Naţional „Cangurul” şi au participat la pregătiri în tabăra naţională de matematică de la Poiana Pinului.

Un colectiv de dascăli valoroşi, care au implementat pe parcursul anilor metode moderne de învăţare, au format mii de elevi cu rezultate excepţionale la evaluările naţionale, bine pregătiţi şi recunoscători profesorilor care i-au format.